23 Mayıs 2012 Çarşamba

Jane Eyre


Charlotte Bronte’nin kitabından uyarlanarak yapılan bu film 2011 yapımı. Oyuncular; Mia Wasikowska, Michael Fassbender, Judi Dench.

 Konusu ise, 10 yaşında öksüz kalan jane halasıyla yaşıyor ama yengesiyle de olabilir. Orayı tam kestiremedim malum onlarda hepsi aunt olarak geçiyor. Fakat yenge külkedisinin üvey annesinden farksız. Alıyor jane’i, rahibi de ayarlıyor. Fakir kızların gittiği, eli maşalı öğretmenlerin sopalarıyla dört döndüğü yatılı bir okula gönderiyor. 10 yıl ya geçiyor ya geçmiyor aradan jane öğretmen olarak yakışıklı ve zengin Edward Rochester’ın malikanesine yerleşiyor. Kızının özel öğretmeni. Gel zaman git zaman Edward’la aralarında bir aşk başlıyor ama şato da yaşayan bir de deli var, Edward’ın karısı. Nikah masasında Jane bunu öğreniyor. Tam yüzü güldü kızın derken, yine üzülüyorsunuz. Bu kadar değil tabi ki ama hepsini anlatmak istemiyorum.

Ben romanını okumadım ama okuyan çok yakın bir arkadaşımdan duyduğum kadarıyla; kitap da şatonun delisine çok daha fazla yer verilirken, filmde olayın romantik boyutu daha çok ele alınmış; romanda Jane Eyre’nin kendisini Thornfield’a ait hissetmesi en önemli ayrıntılardan biriymiş ama filmde öyle bir şey yoktu. Kitabın bir de feminist bir tarafı var. 1800 ler in ilk yarısında yazılmış. O zamanlarda ki bir kadının tek başına var olabilme mücadelesini anlatıyor. o yıllarda yazılan bir hikaye olmasından sanırım Jane karakterinde de yazarda ki cesareti görebiliyorsunuz.

Benim gibi, 17 inci, 18 inci yy’larda geçen hikayelere bayılıyorsanız, izlemenizi tavsiye ederim. Ama kostümler konusunda çok hevesli olmayın, beklediğiniz şaşalılığı bulamıyorsunuz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder