21 Nisan 2014 Pazartesi

Brüksel; Gitmesem de olurmuş aslında...

Hayatımda gördüğüm en saçma sapan şehir, hani yer yer bizimkileri aratmıyor desem doğru olur. Giderken çok farklı bir yer olacağını hayal etmiştim, nede olsa küçüklüğümden kalan “Belçika çika çika” nın başkentine gidiyordum ama o da ne ortada bir tane Brükselli yok. Adamlar yabancıların göçü nedeniyle şehri terk etmişler. Civara yerleşmişler. İşleri düşerse arada bir Brüksel’e uğruyorlar işte.  Brükselli haricinde ne ararsan var. Faslısı Tunuslusu Türkü dolu. Yolda yürürken bile birden fazla laf atan oldu. Hani gidersen bil de ona göre kıyafet seç. Ben tekrar gider miyim? Sanmıyorum. Hani zorda kalmam falan lazım. Bir kere gördüm yetti.
Hiç mi güzel bi tarafı yok? E tabiî ki var. Bir Grand Place var mesela. Şehrin göbeğinde meydan. Tek kelimeyle muhteşem. Victor Hugo, Grand Place için “hayatımda gördüğüm en güzel meydan “ demiş. Kendisine katılmamak mümkün değil. Savaşta hasar görmeyen tek yer de o meydan sanırım. Almanlar her yeri yerle bir etmiş zamanında. O yüzden Grand Place dışında mimari baya zayıf. Çok göç alan bir şehir olduğu için, herkes bina yaparken kendi kafasına göre takılmış.
Ne görülmeli: Grand Place’i gördüysen geriye görülecek tek şey kalıyor. Manneken Pis. Yani; çişini yapan çocuk. Manneken Pis hakkında birkaç tane şehir efsanesi var. Benim en sevdiğim ise, savaş sırasında bombalara çişini yaparak etkisiz hale getirdiği. Bir de Atomium var tabi. Bunun dışında, Ten Ten’in anavatanı olduğu için, Ten Ten mağazasına uğrayabilirsin. Müze olarak ise; çikolata müzesi ve karikatür müzesi en keyif alarak gezilecek müzelerden.

Yenmezse içilmezse olmaz: Tencereyle gelen midye ve patates kızartması. Bunun için doğru adres ise “Leon”. Kesinlikle çikolata yemelisin. Marcolini ve Leonidas markaları tavsiyemdir. E tabi bira içmeden de olmaz dimi. Bira’nın milyon çeşidi var Brüksel de. Bu milyon çeşidi bulabileceğin doğru adres ise Delirium. Waffle’ı da baya övmüşlerdi ama ben o kadar beğenmedim. Belki sen beğenirsin. Denemekte fayda var ;)

1 yorum:

  1. Nazım hikmetin dediği gibi memleketim de beni bir çınarın altına gömün lafı ne kadar doğru olduğu bir daha kanıtlanmış oldu,laf atmaya gekince şerefsiz her yerde şerefsizdir. saygılar.

    YanıtlaSil